Fotbalový klub rss - článek

Fotbalový klub rss

Jedinou zájmovou složkou, která v naší obci provozuje volnočasovou aktivní činnost, je sportovní klub TJ Union Hradčany.

Ten byl založen již v roce 1939. Mezi zakládajícími členy byli dědové a pradědové současné generace dnešních sportovců. 27. září 1939 sehrál první hradčanský tým jedno přátelské utkání ve Velenicích. Hradčany zvítězili 7: 3. Za naši obec hrálo mužstvo v této sestavě: E. Mikšovský F. Rohlíček, J. Jiránek, B. Slavík, B. Eliáš, E. Krejčík, F. Borovička, J. Krejčík, J. Matoušek, V. Eliáš a L. Novotný. Autoři branek byli: J. Krejčík (2), J. Matoušek (2), V. Eliáš (2) a L. Novotný dal jednu branku. Mužstvo hrálo v červenobílých dresech s modrým lemováním. Kroniku hradčanského fotbalu začal psát p. Dašek a i když je v pokročilém věku, věnuje se tomu dodnes.

Kopaná v Hradčanech se hrála od r. 1939 až do r. 1947. Poté byla přestávka až do r. 1962, jelikož v obci bylo málo aktivních hráčů. V r. 1962 Hradčany postavili mužstvo a 1. července o pouti otevřeli turnaj, na kterém bojovali o vítězství hráči čtyř týmů: Sokol Sány, Sokol Dlouhopolsko, Sokol Opolany a Union Hradčany. Hradčany hráli v sestavě: Kozák, Havlín, Trnka, Krebs, Věříš, Jedlička, Martínek L, Novotný, Krejčík, Laštovička, Votava, Fiala, Martínek V. a Exner. Mužstvo podalo velmi dobrý výkon a zaslouženě vysoko zvítězilo 5 : 1. Branky do sítě soupeře dali Krejčík (3) a Martínek V. a Exner po jedné.

V tomto roce se začala psát historie hradčanské kopané. Po vítězném zápase byl velký zájem o fotbal.

Nebudeme rozebírat každou sezonu na tomto malém prostoru, ale zcela určitě se poohlédneme za rokem posledním a to jaro – podzim 2007. Naše mužstvo v tomto roce sehrálo celkem 33 utkání, z toho 25 mistrovských, 4 přátelské a 4 turnajové. Vítězem bylo v 15 zápasech, prohrálo 14 krát, nerozhodně skončily 4 zápasy. Branek v síti soupeřů bylo 60 a naopak, Hradčany inkasovaly 58 branek.

V mužstvu se v průběhu minulého roku vystřídalo celkem 26 hráčů: Pavel Horáček, Martin Šigut, František Šlechta, Jan Štěrba, Aleš Slavík, Jan Kapie, Pavel Kopecký, Daniel Smrčka, Lukáš Brzák, František Hruška, Petr Kopecký, Martin Kopal, Jan Michalčák, Filip Bradna, Václav Exner, Tomáš Pochman, Justin Gurgul, Jiří Zvěřina, Petr Zvěřina, Petr Kraus, Kamil Hotovec, Luboš Kozák, Jakub Bydžovský, Tomáš Zezulka, Tomáš Bydžovský, Karel Moravec. Trenérem byl i tuto sezonu Miroslav Kopecký.

Nejlepším střelcem v roce 2007 i podzimního kola soutěže se stal Aleš Slavík, celkově nastřílel 19 branek.

Vítězem podzimního kola mezi mužstvy se stal FK Dymokury. Hradčanští se umístili na 12. místě s 12 body. Moc se nedařilo, SK Union Hradčany vyhráli 3 utkání, 3 utkání skončily remízou a 7 utkání prohrou Hradčan. Věříme, že na jaře se našim fotbalistům vrátí bojovnost a budou v nastávající sezoně podávat výkony, na jaké byli zvyklí.

Hradčanští fotbalisté se kromě fotbalu věnují i organizování tzv. letního parketu. V letní sezoně pořádají v areálu hřiště různé zábavy pro mladé. Zvou k tanci i poslechu poloprofesionální i profesionální rockové skupiny. Děje se tak zhruba co dva týdny o víkendech. Na Hradčanech hrál v letech minulých i Aleš Brichta a Telegraf, kapely Keks, Kerleš, Harlejs Karamelem, Kabát Revival a Derby, Komunální odpad. Kapela Benefit léto na Hradčanech otvírá i zavírá.

Stalo se to již tradicí a tyhle společenské aktivity jsou hojně navštěvovány nejenom místní mládeží, ale i mladými z okolních vesnic.

V areálu hradčanského hřiště se rovněž odehrál v červnu minulého roku XII. ročník turnaje v malé kopané, pořádaný klubem malého fotbalu Horis a týmem malé kopané Stará Garda. Turnaje se zúčastnilo 20 týmů, které byly zařazeny do pěti výkonnostních košů podle umístění z předešlých ročníků turnaje. I letos proběhne v letních měsících již XIII. ročník turnaje v malé kopané na Hradčanech.

Za minulý rok bylo předěláno pánské sociální zařízení a vybudován chladicí box, Byly zakoupeny nové stoly a lavice do klubového hostince na hřišti. Proběhl sběr starého železa.

Bohužel, hradčanští fotbalisté v současné době trápí jeden velký problém, a to, že areál hřiště a přilehlých kabin plus letní parket, stojí ne na obecních, ale na soukromých pozemcích. Mají smůlu v tom, že již několik let se táhne vyjednávání mezi obecním zastupitelstvem a soukromými majiteli pozemků. Snad v dohledné době dojde k nějaké rozumné dohodě mezi nynějším zastupitelstvem a majiteli pozemků, aby hřiště konečně patřilo obci a tudíž našim fotbalistům. Aby vůbec měli na čem trénovat a hrát.

Marta Hanusková

(Autorka použila historická fakta z kroniky p. Daška)

Prosím čekejte...